Кендзі Міядзава
КЕНДЗІ МІЯДЗАВА
Про нього як про письменника заговорили вже після його відходу. Він помер далекого 1933 року, але й сьогод ні Кендзі Міядзава є одним з «найчитаніших» в Японії авторів. А його казки не один раз екранізовані та ввійшли до світового фонду анімаційного кіно, і навіть саме життя «бодхісатви Кендзі» стало сюжетом для фільму.
Кендзі Міядзава (1896–1933) – поет, казкар, вчитель і громадський діяч. Один із найбільш читаних і найулю бленіших авторів сучасної Японії. За життя його знали як шкільного вчителя, агронома, послідовного буддиста й людину, яка присвятила своє життя допомозі людям. Йому було лише 37 років, коли він помер, але жителі пре фектури Івате, де він провів більшу частину життя, вшановують Міядзаву як «Кендзі бодхісатву» – «святого Кендзі».
Народився він у багатодітній родині. Від юного Кендзі очікували або військової кар’єри, або успіхів у сімейному бізнесі. Однак він не виправдав очікувань батьків. Його інтереси поширювалися на вивчення рослин і мінералів. В силу обставин він був змушений обрати агрономію, але біологія, геологія, а пізніше й астрономія зали шилися з ним як хобі. Кендзі самотужки оволодів іноземними мовами: англійською, німецькою та есперанто, захоплювався класичною музикою.
Він часто їздив селами та роздавав гроші нужденним. Міядзава вірив у кожну лю дину та її сили. Це знайшло відображення у його відомому творі «Загальний вступ до мистецтва агрономії», написаного віршами.
Він любив дітей, любив природу, любив світ. Його педагогічні методи здавалися дивними, а він усього лише вів учнів з рутинного класу на прогулянку. У нього було тонке відчуття життя і смерті. Він розмірковував про філософію християнства і буд дизму.
За життя Міядзава видав лише дві маленькі книжки, які залишилися непоміченими. Вже після його смерті було виявлено величезну кількість рукописів, переважно – чудових віршів і казок, які склали вісімнадцять томів повного зібрання творів письмен ника. Його казки неодноразово екранізовані та ввійшли до світового фонду анімацій ного кіно, і навіть саме життя «бодхісатви Кендзі» стало сюжетом для фільму.
Писав Міядзава переважно для своїх учнів. У його казках, веселих і сповнених гу мором, в алегоричній формі розповідається про навколишній світ. Писав про геоло гію та астрономію, тварин і рослини, про містичних істот і духів. Розповідав про світ лий і загадковий світ, де дихають і розмовляють один з одним вітер, зірки та каміння, люди, болотяники й лиси – світ, сповнений життя і щастя