search user user

Натаніель Готорн

(04.07.1804—19.05.1864)Натаніель Готорн — один із перших майстрів американської прози, які отримали світове визнання. Він народився в пуританському містечку Сейлем, що відоме жахливим процесом над «відьмами», який відбувся в 1692 році. Популярність молодому письменнику принесли вже перші його новели на історичні та містичні теми, а в 1850 році вийшла друком «Червона літера» — перший американський роман, що став бестселером у Європі.

Цю книгу високо оцінили читачі й письменники-сучасники, а Герман Мелвілл навіть присвятив Готорну свій епічний роман «Мобі Дік». Іншою була думка тих, хто вважав себе «стовпами суспільства». Перший наклад «Червоної літери» було розпродано за кілька днів, а потім почалося жорстоке цькування.

Жителі Сейлема, рідного міста Готорна, були настільки розлючені від роману, що письменникові довелося вивезти звідти свою сім’ю. Хвиля «цнотливого терору» докотилася й до Росії: в 1852 році «Червона літера» була заборонена до друку царем Миколою I, і лише зі сходженням на престол його спадкоємця Олександра II російський переклад став доступний читачам.

Але і за сто років, коли роман Готорна став визнаною класикою, його пригоди не закінчилися. Між 1961 і 1977 роками в США булоздійснено не менше семи спроб заборонити читання «Червоної літери» неповнолітніми на підставі того, що книга «занадто відверта й викривальна», бо оповідає про священика, якого «залучено до перелюбу».

Усе це навпаки, забезпечило книжці мільйонні наклади і переклади всіма основними мовами світу. На сюжет роману було створено кілька опер і театральних вистав, перша кіноверсія з’явилася в 1908 році, а в 1926 році, ще за епохи німого кіно, було створено повнометражний фільм за участі знаменитої Ліліан Гіш.

Надалі знімалися нові кіноверсії, остання з яких, що її було знято режисером Роланом Жоффе в 1995 році, зібрала цілу плеяду голлівудських суперзірок, у тому числі славнозвісних Демі Мур, Гері Олдмена і Роберта Дюваля.

Розгорнути

Підтримайте українські видавництва -
купіть електронні книги улюблених авторів у форматі EPUB.