«Пісня відкритого шляху». Роман-подорож до власної ідентичності
![](https://epub.com.ua/wp-content/uploads/2025/01/598-x-480-pisnia-vidkrytoho-shliakhu-4.png)
У травні 2024 року вийшла нова книга Артема Чеха. Вона справедливо стала улюбленою на Книжковому Арсеналі, потрапила у лонґ-ліст премії «Книга року» за версією BBC та поселилася у домашніх біблотеках користувачів EPUB.com.ua. Якщо ви ще не читали «Пісню відкритого шляху», вмощуйтеся зручніше: зануримо вас у road movie книжкового формату.
Про що книга?
«Пісня відкритого шляху» — історичний роман. Книга розповідає історію про українського кріпака, який спочатку бере участь у Кримській війні, а потім потрапляє до Америки і стає учасником Громадянської війни. Артем Чех раніше вже писав про Афганську війну (роман «Хто ти такий?» став книгою року ВВС-2021) і про російсько-українську війну («Точка нуль», 2017 рік). Зараз автор зазначає, що тепер він не хоче писати про воєнні дії в Україні, адже сам є військовослужбовцем, а отже його картинка й погляд не будуть об’єктивними. Проте тема війни його все ще цікавить, тому і з’явилася «Пісня відкритого шляху».
Історія написання
Артем почав писати «Пісню відкритого шляху» до повномасштабного вторгнення, а закінчив через півтора року після початку. В одному з інтерв’ю він розповідав, що 24 лютого 2022 року зранку надіслав ще не готовий рукопис своєму літературному агенту Олександру Бойченку. Було невідомо, які події чекають на українців далі, а втратити матеріал дуже не хотілося.
Це найбільший роман Артема Чеха. Важливим є те, що автор досить ретельно підійшов до написання своєї книги. У пості на своїй сторінці у Facebook він зазначив:
«Іноді, аби зробити той чи інший абзац достовірним, я проводив по кілька днів у віртуальних бібліотеках. Передусім невичерпним джерелом документів, листів, мап, щоденників була Бібліотека Конгресу. Часом мені допомагали американські краєзнавці, історики та реконструктори, з якими я списувався, дивуючи їх тим, що якийсь чувак з України пише роман про їхню війну».
Провідні теми
Окрім війни, у цій книзі підіймається тема національної самоідентифікації. Головний герой Гнат був неписемним з дитинства. Чоловік навчився читати вже в дорослому віці, і зміг він це зробити англійською. Проте Гнат не відмовився від своєї ідентичності, а також не забув українську культуру. Він пам’ятає та співає народні пісні. Його називали росіянином, хоча герой наполягав на тому, що українець. Хоч і став з часом американцем. Саме про нелегкий шлях головного героя можна прочитати у цьому романі Артема Чеха.
Також письменник майстерно описує та порівнює рабство у США та кріпацтво в Україні.
Реакція суспільства
Роман отримав чимало позитивних відгуків. «Пісня відкритого шляху», зокрема, потрапила до Довгого списку в номінації «Книга року BBC-2024».
Також книгу номінували на «Шевченківську премію 2025» у галузі «Література». Наступне засідання комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка відбудеться у третій декаді січня. Саме тоді відбудеться другий тур, у якому визначать короткі списки претендентів на перемогу.