Опис
Артем Чех знову написав про війну — і знову не про ту. Тобто не про цю. Тому, з одного боку, «Song of the Open Road» можна розглядати як жанрово-стилістичну забавку, пригодницько-історичну гру в Америку. Колишній кріпак з українського села у складі Російської імперії, опинившись в епіцентрі американської трагедії, врешті-решт стає втіленням американської мрії. Але, з другого — серйознішого — боку, відкритий шлях головного героя — цей шлях геть від Москви, шлях крізь війну до свободи, шлях від росіянина в пролозі до українця в епілозі. А ще з якогось боку, легко собі уявити знятий за мотивами цього роману ігровий фільм. Чорно-білий фільм про сповнену символічних значень подорож зі Сходу на Захід, до самого себе і свого вічного дому. І саундтрек: слова Волта Вітмена, музика Ніла Янга.
РозгорнутиНовий роман українського письменника Артема Чеха вже у наявності! «Пісня відкритого шляху» вийшла перед Книжковим Арсеналом 2024 року, і одразу стала там на перше місце продажів видавництва Meridian Chernowitz.
Це найбільший роман Артема Чеха, автор писав його до повномасштабного вторгнення, а закінчив через півтора року після початку. В одному з інтерв’ю він розповідав, що 24 лютого 2022 року зранку Чех надіслав ще не готовий рукопис своєму літературному агенту Олександру Бойченку. Було невідомо, які події чекають на українців далі, а втратити матеріал дуже не хотілося.
«Пісня відкритого шляху» — історичний роман. Книга розповідає історію про українського кріпака, який спочатку бере участь у Кримській війні, а потім потрапляє до Америки та стає учасником Громадянської війни. Артем Чех раніше вже писав про Афганську війну (роман «Хто ти такий?» став книгою року ВВС-2021) і про російсько-українську війну («Точка нуль», 2017 рік). Зараз автор зазначає, що тепер він не хоче писати про воєнні дії в Україні, адже сам є військовослужбовцем, а отже його картинка й погляд не будуть об’єктивними. Проте тема війни його все ще цікавить, тому і з’явилася «Пісня відкритого шляху».
Важливим є те, що Артем Чех досить ретельно підійшов до написання своєї книги. У пості на своїй сторінці у Facebook він зазначив:
«Іноді, аби зробити той чи інший абзац достовірним, я проводив по кілька днів у віртуальних бібліотеках. Передусім невичерпним джерелом документів, листів, мап, щоденників була Бібліотека Конгресу. Часом мені допомагали американські краєзнавці, історики та реконструктори, з якими я списувався, дивуючи їх тим, що якийсь чувак з України пише роман про їхню війну».
Окрім війни у цій книзі підіймається тема національної самоідентифікації. Головний герой, Гнат, був неписемним з дитинства. Він навчився читати вже в дорослому віці, і зміг він це зробити англійською. Проте він не відмовився від своєї ідентичності, а також не забував про українську культуру. Він пам’ятає та співає народні пісні. Його називали росіянином, хоча герой наполягав на тому, що українець. Хоч і став з часом американцем. Саме про нелегкий шлях головного героя можна прочитати у цьому романі Артема Чеха.
Розгорнути
Відгуки
Відгуків немає, поки що.